Dansk Kanarie

- stedet hvor kanarieopdrættere samles

sydlogo-ref

Region Syds mesterskaber
den 4. og 5. oktober 2008

 

Efter vellykket fugleudstilling følger nedenstående præmieliste over kanariefugle udstillet fra

region syd og Fyn. Der skal først rækkes stor tak til Bramminge og oplands fuglevenner,

for de fantastiske rammer, det var muligt at holde vores udstilling i, desuden tak til

medlemmer fra region syd og Fyn for den fine opbakni ng til arrangementet.

Med venlig hilsen bestyrelsen i region syd.

 

 

Præmieliste

image002

 

Beste Farvefugl Uden for region Syd

 

Guld         91

Mosaik type 1 Agat rød

Karl Aage Andersen

 

Beste Figurfugl Uden for region Syd

 

Guld         91

Nordhollandsk Frise

Kaj Viby

 

Beste førstegangsudstiller

 

Bronze      90

Gloster  Consort

Hans Nielsen

 

 

 

Sort /rød & Sort/rød kobolt

image004

Beste farvefugl   92

Kobolt rimet

Villy Rasmussen

 

 

Guld        92

Kobolt rimet

Villy Rasmussen

Sølv         91

Kobolt intensiv

Villy Rasmussen

Bronze     90

Kobolt intensiv

Villy Rasmussen

 

 

 

Aget & Isabel

image006

 

Guld        90

Agat Opal hvid

Henrik Andersen

Sølv         90

Isabel gul

Erling Holm

Bronze     90

Agat Opal gul elfenben

Henrik Andersen

 

 

Mosaik type 1&2

 

Billede mangler desværre.

 

Guld         91

Agat rød

Karl Aage Andersen

Sølv          90

Gul

Ib B. Hansen

Bronze      90

Phæo

Villy Rasmussen

 

 

 

Lipokrom hvid recessiv & Gul intensiv

image008

Beste farvestamme      363

Hvid recessiv

Mogens Jørgensen

 

 

Guld         91

Hvid recessiv

Mogens Jørgensen

Sølv          90

Hvid recessiv

Mogens Jørgensen

Bronze      90

Gul intensiv

Erling Henriksen

 

 

 

Lipokrom Rød intensiv

image010

Guld          91

Rød intensiv

Peter Bang

Sølv          90

Rød intensiv

Peter Bang

Bronze      90

Rød intensiv

Mogens Jørgensen

 

 

 

Lipokrom Rød rimet

image012

Guld         91

Rød rimet

Mogens Jørgensen

Sølv          90

Rød rimet

Mogens Jørgensen

Bronze      90

Rød rimet

Villy Rasmussen

 

 

Phæo 

 

Billede mangler desværre.

 

Guld         91

Hvid

Villy Rasmussen

Sølv          90

Hvid

Villy Rasmussen

Bronze      90

Rød

Villy Rasmussen

 

 

 

 

Pariser Frise & Sydhollandsk Frise & Nordhollandsk Frise

 

Billede mangler desværre.

 

Guld         91

Nordhollandsk Frise

Kaj Viby

Sølv          90

Pariser Frise

Ib B. Hansen

Bronze      90

Nordhollandsk Frise

Kaj Viby

 

 

 

Japan Hoso & Yorkshire

image014

Guld        91

Japan Hoso

Jørgen Pedersen

Sølv         90

Yorkshire

Ismail Omar

Bronze     90

Japan Hoso

Jørgen Pedersen

 

 

 

Border Fancy

image016

Guld          92

Border Fancy

Frank Darling

Sølv          91

Border Fancy

Frank Darling

Bronze      91

Border Fancy

Frank Darling

Fife Fancy Gul

 

 

13

 

 

Beste figurstamme       360

Fife Fancy  Gul

Bent Jørgensen

 

 

Fife Fancy broget

image020

Guld          90

Fife Fancy  broget

Per Larsen

Sølv           90

Fife Fancy  broget

Per Larsen

Bronze      90

Fife Fancy  broget

Bent Jørgensen

 

 

 

Gloster Corona

image021

Beste figurfugl   92

Gloster Corona

Tage Schmidt

 

 

Guld          92

Gloster Corona

Tage Schmidt

Sølv           91

Gloster Corona

Tage Schmidt

Bronze      90

Gloster Corona

Tage Schmidt

 

 

 

Gloster Consort

image022

Guld          92

Gloster  Consort

Tage Schmidt

Sølv           91

Gloster  Consort

Tage Schmidt

Bronze      90

Gloster  Consort

Hans Nielsen

 

 

 

Lizard

image023

Guld          90

Lizard

Erling Holm

Sølv           90

Lizard

Erling Holm

Bronze      90

Lizard

Erling Holm

 

12

2

Fuglene bedømmes af Gisela og Kurt Heumann, Tyskland.

© 2015 - Dansk Kanarie - Stedet hvor kanarieopdrættere samles.


Webmasters Palle Tlf: 2862 0960 - Mail: palle@jfkk.dk - Steen Tlf: 4084 5285 - Mail: sdickov@mail.dk