Dansk Kanarie

- stedet hvor kanarieopdrættere samles

Udstilling 2015

Skuets bedste fugl kat. Nr. 149

Lone Christiansen med en Gloster Consort

1 Præmiegruppe mosaik

2 Præmiegruppe lipokrom

3 Præmiegruppe  Melanin

4 Præmiegruppe Figur Toppede. Tysktoppet og Gloster

5 Præmiegruppe Figur andre

1. Præmiegruppe:

   1 Kat.nr. 114 Agat Topas rød mosaik, Jørn Henriksen

   2 Kat.nr. 68 Sortrød mosaik type 2, Gitte & Mikael Eriksen

   3 Kat.nr. 101 sortrød kobolt mosaik type 1, Kim Lehmann

   4 Kat.nr. 105 Sortrød kobolt mosaik type 2, Kim Lehmann

   5 kat.nr. 109 Agat rød rød mosaik type 1, Preben Frost Sørensen

   6 Kat.nr. 42 Rød mosaik type 2, Henning Hansen

   7 Kat.nr. 47 Rød mosaik type 2, Palle Buch

2. Præmiegruppe:

   1 kat.nr. 6 Gul intensiv, Torben Christiansen

   2 kat.nr. 18 Gul rimet, Torben Christiansen

   3 Kat.nr. 22 Rød intensiv, Henning Hansen

   4 Kat.nr. 21 Rød intensiv, Henning Hansen

   5 Kat.nr. 7 Gul intensiv, Torben Christiansen

   6 Kat.nr. 8 Gul intensiv, Torben Christiansen

   7 Kat.nr. 20 Rød intensiv, Henning Hansen

3. Præmiegruppe:

   1 kat.nr. 82 Sortrød kobolt intensiv, Jørn Henriksen

   2 kat.nr. 97 Sortrød kobolt rimet, Jørn Henriksen

   3 Kat.nr. 81 Sortrød kobolt intensiv, Jørn Henriksen

   4 Kat.nr. 80 Sortsød kobolt intensiv, Jørn Henriksen

   5 Kat.nr. 96 Sortrød kobolt rimet, Jørn Henriksen

   6 Kat.nr. 90 Sortrød kobolt intensiv, Leif Olsen

   7 Kat.nr. 91 Sortrød kobolt intensiv, Leif Olsen

Bedste første gangs udstiller:   

Kim Lehmann, kat.nr. 105 Sortrød kobolt mosaik type 2

4. Præmiegruppe:

   1 kat.nr. 149 Gloster Consort, Lone Christiansen

   2 kat.nr. 148 Gloster Consort, Lone Christiansen

   3 Kat.nr. 129 Gloster Corona, Lone Christiansen

   4 Kat.nr. 128 Gloster Corona, Lone Christiansen

   5 Kat.nr. 150 Gloster Consort, Lone Christiansen

   6 Kat.nr. 154 Gloster Consort, Ellen Andreasen

   7 Kat.nr. 127 Gloster Corona, Lone Christiansen

5. Præmiegruppe:

   1 kat.nr. 157 Border, Bjarne Bjørk Pedersen

   2 kat.nr. 183 Japan Hoso, Rudolf Hansen

   3 Kat.nr. 172 Norwich, Heino Nordahl Larsen

   4 Kat.nr. 180 Scotch Fancy, Preben Olsen/Alice Bruun

   5 Kat.nr. 158 Border Fancy, Bjarne Bjørk Pedersen

   6 Kat.nr. 174 Münchener, Preben Olsen/Alice Bruun

   7 Kat.nr. 191 Fiorino, Ellen Andreasen 

Bedste farve kanarie

Kat.nr. 6 Gul intensiv, Torben Christiansen

2. bedste farve kanarie

kat.nr. 114 Agat topas rød mosaik type 1 Jørn Henriksen

3. bedste farve kanarie

kat.nr. 18 gul rimet, Torben Christiansen                            

Bedste figur kanarie

Kat.nr. 149 Gloster Consort, Lone Christiansen

2. bedste figur kanarie

Kat.nr. 148 Gloster Consort, Lone Christiansen

3. bedste figur kanarie

kat.nr. 157 Border FancyBjarne Bjørk Pedersen             

Flerårige:

1. Kat.nr 139 Gloster Corona, Lone Christiansen

Farve Stamme Guld:

Kat 19-22 Rød intensiv, Henning Hansen

Farve Stamme Sølv:

Kat 5-8 Gul intensiv, Torben Christiansen

Farve stamme Bronze:

Kat 80-83 Sortrød kobolt intensiv, Jørn Henriksen

Figur Stamme Guld:

Kat 125-128  Gloster Corona, Lone Christiansen

Figur Stamme Sølv:

Kat 167-170 Yorkshire, Jørgen Gleerup

Figur Stamme Bronze:

Kat 175-178 Scotch Fancy, Preben Olsen/Alice Bruun

 

© 2015 - Dansk Kanarie - Stedet hvor kanarieopdrættere samles.


Webmasters Palle Tlf: 2862 0960 - Mail: palle@jfkk.dk - Steen Tlf: 4084 5285 - Mail: sdickov@mail.dk