Dansk Kanarie

- stedet hvor kanarieopdrættere samles

 
KATALOG Region Midt-Øst
udstilling 2009

 Dommere: Ronald Hvam og Villy Rasmussen

enkel fugle stammer

SORTMELANIN RØD BUNDFARVE.

1 s Sort rød intensiv 89 stam Mogens Mosskov

2 s Sort rød intensiv 90 Sølv 359 Mogens Mosskov

3 s Sort rød intensiv 90 Bronce + 5 Mogens Mosskov

4 s Sort rød intensiv 90 Guld 364 Mogens Mosskov

5 o Sort rød rimet 88 Mogens Mosskov

6 o Sort rød rimet 88 Mogens Mosskov

7 o Sort rød rimet 87 Bjarne Andersen

8 o Sort rød rimet 89 Bjarne Andersen

MOSAIK

9 o Isabel gul mosaik 78 Bent Sivertsen

10 s Gul mosaik type 1 89 stam Thomas Hansen

11 s Gul mosaik type 1 89 356 Thomas Hansen

12 s Gul mosaik type 1 89 + 6 Thomas Hansen

13 s Gul mosaik type 1 89 362 Thomas Hansen

14 o Eumo Gul 90 Bent Sivertsen

15 o Eumo Gul 91 Guld Bent Sivertsen

16 o Eumo Gul 90 Bronce Bent Sivertsen

17 o Rød mosaik type 2 88 Mogens Mosskov

24 o Rød mosaik type 2 89 Mogens Mosskov

25 o Rød mosaik type 2 90 Sølv Mogens Mosskov

18 s Gul mosaik type 88 stam Thomas Hansen

19 s Gul mosaik type 89 353 Thomas Hansen

20 s Gul mosaik type 89 + 4 Thomas Hansen

21 s Gul mosaik type 87 357 Thomas Hansen

22 o Eumo Gul mosaik 89 Bent Sivertsen

23 o Eumo Gul mosaik 90 Bent Sivertsen

LIPOKROM HVID

26 o Recessiv hvid 86 Bent Sørensen

27 s Recessiv hvid 89 Stam Tage Andersen

28 s Recessiv hvid 90 Sølv 360 Tage Andersen

Side 1

29 s Recessiv hvid 90 Bronce + 4 Tage Andersen

30 s Recessiv hvid 91 Guld 364 Tage Andersen

LIPOKROM GUL

31 o Gul Intensiv 89 Bent Sørensen

32 o Gul Intensiv 88 Kjeld Larsen

33 o Gul Intensiv 87 Kjeld Larsen

34 o Gul Intensiv 90 Bronce N. P. Lund

35 o Gul Intensiv 90 N. P. Lund

36 o Gul rimet 91 Guld Bent Sørensen

37 o Gul rimet 90 Sølv Bent Sørensen

38 o Gul rimet 88 Kjeld Larsen

39 o Gul rimet 89 Kjeld Larsen

40 o Gul rimet 90 Bjarne Andersen

41 o Gul rimet 89 Bjarne Andersen

42 o Gul rimet 89 N. P. Lund

43 o Gul rimet 87 N. P. Lund

LIPOKROM RØD

44 o Rød intensiv 88 N. P. Lund

45 o Rød rimet 91 Guld N. P. Lund

SYDHOLLANDSK FRISÉ

46 o Sydhollandsk 90 Sølv Mohamad Hatab

47 o Sydhollandsk 89 Mohamad Hatab

48 o Sydhollandsk 88 Mohamad Hatab

49 o Sydhollandsk 88 Mohamad Hatab

50 s Sydhollandsk 90 Bronce Stam Mohamad Hatab

51 s Sydhollandsk 89 353 Mohamad Hatab

52 s Sydhollandsk 87 + 3 Mohamad Hatab

53 s Sydhollandsk 87 356 Mohamad Hatab

54 s Sydhollandsk 91 Guld Stam Mohamad Hatab

55 s Sydhollandsk 89 354 Mohamad Hatab

56 s Sydhollandsk 87 + 2 Mohamad Hatab

57 s Sydhollandsk 87 356 Mohamad Hatab

SCOTCH FANCY

58 o Scotch Fancy hvid 0 Mohamad Hatab

Side 2

JAPAN HOSO

59 o Japan Hoso 90 Sølv Kjeld Larsen

60 o Japan Hoso 89 Bronce Kjeld Larsen

61 o Japan Hoso 88 Kjeld Larsen

62 o Japan Hoso 90 Guld Kjeld Larsen

63 o Japan Hoso 87 Kjeld Larsen

64 o Japan Hoso 0 Kjeld Larsen

RAZA ESPAGNOLA

65 o Raza Espagnola 88 Kjeld Larsen

66 o Raza Espagnola 87 Kjeld Larsen

67 o Raza Espagnola 87 Kjeld Larsen

68 o Raza Espagnola 88 Kjeld Larsen

69 o Raza Espagnola 90 Kjeld Larsen

70 o Raza Espagnola 91 Guld Kjeld Larsen

71 o Raza Espagnola 89 Kjeld Larsen

72 o Raza Espagnola 89 Kjeld Larsen

73 s Raza Espagnola 89 Stam Kjeld Larsen

74 s Raza Espagnola 88 353 Kjeld Larsen

75 s Raza Espagnola 87 + 4 Kjeld Larsen

76 s Raza Espagnola 89 357 Kjeld Larsen

77 o Raza Espagnola 89 Kjeld Larsen

78 o Raza Espagnola 88 Kjeld Larsen

79 s Raza Espagnola 88 Stam Kjeld Larsen

80 s Raza Espagnola 88 357 Kjeld Larsen

81 s Raza Espagnola 91 Sølv + 3 Kjeld Larsen

82 s Raza Espagnola 90 Bronce 360 Kjeld Larsen

BORDER FANCY

83 o Border Fancy 89 Sølv Mogens Mosskov

FIFE FANCY

84 o Fife Fancy broget 90 Thomas Hansen

85 o Fife Fancy broget 88 Thomas Hansen

86 o Fife Fancy 89 Poul Erik Hansen

87 o Fife Fancy 88 Tommy Madsen

88 o Fife Fancy 90 Tommy Madsen

Side 3

89 o Fife Fancy 87 Kjeld Larsen

90 o Fife Fancy 90 Kjeld Larsen

91 o Fife Fancy 87 Stam Thomas Hansen

92 o Fife Fancy 88 352 Thomas Hansen

93 o Fife Fancy 87 + 3 Thomas Hansen

94 o Fife Fancy 90 355 Thomas Hansen

95 o Fife Fancy 87 Thomas Hansen

96 o Fife Fancy 87 Thomas Hansen

97 o Fife Fancy gul 89 Tommy Madsen

98 o Fife Fancy gul 87 Thomas Hansen

99 o Fife Fancy broget 89 Poul Erik Hansen

100 o Fife Fancy broget 86 Poul Erik Hansen

101 o Fife Fancy broget 89 Tommy Madsen

102 o Fife Fancy broget 89 Kjeld Larsen

103 o Fife Fancy 89 Tommy Madsen

104 o Fife Fancy 90 Tommy Madsen

105 o Fife Fancy 91 Sølv Tommy Madsen

106 o Fife Fancy 88 Thomas Hansen

107 o Fife Fancy 92 Guld Thomas Hansen

108 o Fife Fancy gul 88 Tommy Madsen

109 o Fife Fancy gul 86 Kjeld Larsen

110 o Fife Fancy broget 89 Kjeld Larsen

111 o Fife Fancy broget 86 Thomas Hansen

112 o Fife Fancy broget 88 Thomas Hansen

113 s Fife Fancy broget 86 Stam Kjeld Larsen

114 s Fife Fancy broget 88 350 Kjeld Larsen

115 s Fife Fancy broget 89 + 3 Kjeld Larsen

116 s Fife Fancy broget 87 353 Kjeld Larsen

117 o Fife Fancy 88 Poul Erik Hansen

118 o Fife Fancy 89 Tommy Madsen

119 o Fife Fancy 88 Tommy Madsen

120 o Fife Fancy 89 Thomas Hansen

121 o Fife Fancy 87 Thomas Hansen

122 o Fife Fancy 89 Thomas Hansen

123 s Fife Fancy 91 Bronce Kjeld Larsen

124 s Fife Fancy 90 Kjeld Larsen

125 s Fife Fancy 87 Kjeld Larsen

126 s Fife Fancy 87 Kjeld Larsen

NORWICH

127 o Norwich broget 88 Heidi Hansen

128 o Norwich broget 89 Sølv Heidi Hansen

129 o Norwich broget 88 Finn Hjortshøj

130 o Norwich rød 89 Bronce Finn Hjortshøj

CRESTED - CRESTBRED

131 o Crested broget / 91 Guld Heidi Hansen

132 o Crestbred gul 87 Heidi Hansen

133 o Crestbred broget / 89 Sølv Heidi Hansen

GLOSTER CONONA

134 o Gloster Corona 90 Sølv Anna Hansen

135 o Gloster Corona 90 Bronce Anna Hansen

136 o Gloster Corona 91 Guld Finn Hjortshøj

137 o Gloster Corona 89 Bjarne Andersen

138 o Gloster Corona 87 Heidi Hansen

GLOSTER CONSORT

139 o Gloster Consort 90 Heidi Hansen

140 o Gloster Consort 88 Per Hansen

141 o Gloster Consort 88 Anna Hansen

142 o Gloster Consort 89 Anna Hansen

143 o Gloster Consort 90 Finn Hjortshøj

144 o Gloster Consort 89 Heidi Hansen

145 o Gloster Consort 90 Heidi Hansen

146 o Gloster Consort 87 Per Hansen

147 o Gloster Consort 86 Per Hansen

148 o Gloster Consort 88 Per Hansen

149 o Gloster Consort 90 Anna Hansen

150 o Gloster Consort 88 Anna Hansen

151 o Gloster Consort 91 Anna Hansen

152 o Gloster Consort 87 Erik Jakobsen

153 o Gloster Consort 91 Bronce Bjarne Andersen

154 o Gloster Consort 89 Heidi Hansen

Side 5

155 o Gloster Consort 87 Anna Hansen

156 o Gloster Consort 87 Erik Jakobsen

157 o Gloster Consort 90 Erik Jakobsen

158 o Gloster Consort 89 Erik Jakobsen

159 o Gloster Consort 87 Erik Jakobsen

160 o Gloster Consort 90 Bjarne Andersen

161 o Gloster Consort 89 Bjarne Andersen

162 o Gloster Consort 90 Bjarne Andersen

163 o Gloster Consort 91 Bjarne Andersen

164 o Gloster Consort 90 Bjarne Andersen

165 o Gloster Consort 88 Bjarne Andersen

166 o Gloster Consort 87 Bjarne Andersen

167 o Gloster Consort 89 Per Hansen

168 o Gloster Consort 92 Guld Anna Hansen

169 o Gloster Consort 91 Anna Hansen

170 o Gloster Consort 89 Finn Hjortshøj

171 o Gloster Consort 90 Bjarne Andersen

172 o Gloster Consort 90 Bjarne Andersen

173 o Gloster Consort 91 Sølv Bjarne Andersen

Poul Erik Hansen Odasminde 26 Romalt 8960 Randers SØ 86 43 11 47

Heidi Hansen Jernaldervej 245 lej 1 8210 Århus V 42 79 02 66

Per Hansen Jernaldervej 219 1tv 8210 Århus V 50 99 24 50

Anna Hansen Jernaldervej 229A 8210 Århus V 20 76 77 12

Mogens Mosskov Bilsbækvej 9 Ørting 8300 Odder 86 54 31 55

Bent Sørensen Nørre Boulevard 29 8900 Randers C 86 43 42 93

Finn Hjortshøj Marienborgvej 1 8930 Randers NØ 86 41 72 42

Tommy Madsen Tyttebærvej 35 9560 Hadsund 98 57 39 29

Mohamad Hatab Jettesvej 25 2tv 8220 Brabrand

Kjeld Larsen Nedergårdsvej 40 E 8200 Århus N 86 78 34 78

Erik Jakobsen Resedavej 7 8240 Risskov 86 17 36 07

Thomas Hansen Dyreparken 4 Søften 8382 Hinnerup 86 98 89 52

Bjarne Andersen Tingvangen 22 8981 Spentrup 51 86 86 36

Tage Andersen Oensevej 9 8700 Horsens 75 65 34 85

N. P. Lund Hammelvej 289a 8870 Langå 86 96 40 64

Bent Sivertsen Bøgevej 11 8300 Odder 86 54 24 91

Udstillere

Pokaler

Bedste Farvestamme

Anna Hansen

Bedste Figurkanarie

Bedste Figurstamme

Bedste 1. gangs udstiller

Mogens Mosskov

Anna Hansen

Kjeld Hedegård Larsen

Heidi Hansen

Regions Mester

Bedste Farvekanarie

Tage Andersen

 

 

 

Udstilling

© 2015 - Dansk Kanarie - Stedet hvor kanarieopdrættere samles.


Webmasters Palle Tlf: 2862 0960 - Mail: palle@jfkk.dk - Steen Tlf: 4084 5285 - Mail: sdickov@mail.dk