Dansk Kanarie

- stedet hvor kanarieopdrættere samles

Udstilling 2013

Rudolf Hansen

Rudolf Hansen

 

Bjørn Gaardsted Mikkelsen

 

Palle Buch

VINDERFOTOS 

 

Mikael Eriksen

 

Lone Christiansen

1. Præmiegruppe Lipokromfugle Katalog nr. 1-48 plus 92-97

2. Præmiegruppe Melaninfugle Katalog nr. 49-108 minus 92-97

3. Præmiegruppe Toppede fugle Katalog nr. 109-139 plus 154

4. Præmiegruppe Form og Action katalog nr. 140-177 minus 154

1. Præmiegruppe Lipokromfugle:

   1  Kat.nr. 26 Rød intensiv: Palle Buch

   2  Kat.nr. 9 Gul intensiv: Gitte og Mikael Eriksen

   3  Kat.nr. 44 Recessiv hvid: Palle Buch

   4  Kat.nr. 35 Rød rimet: Palle Buch

   5  Kat.nr. 14 Gul rimet: Torben Christiansen

   6  Kat.nr. 31 Rød intensiv: Henning Hansen

   7  Kat.nr. 97 Rød mosaik type 2: Henning Hansen

2.  Præmiegruppe Melaninfugle:

   1  Kat.nr. 64 Sortrød intensiv: Bjørn Gaardsted Mikkelsen

   2  Kat.nr. 106 Sortrød kobolt mosaik type 2: Jørn Henriksen

   3  Kat.nr. 78 Sortrød kobolt intensiv: Jørn Henriksen

   4  Kat.nr. 105 Sortrød mosaik type 2: Jørn Henriksen

   5  Kat.nr. 60 Sortrød intensiv: Bjørn Gaardsted Mikkelsen

   6  Kat.nr. 62 Sortrød intensiv: Bjørn Gaardsted Mikkelsen

   7  Kat.nr. 77 Sortrød kobolt intensiv: Jørn Henriksen

3.  Præmiegruppe Toppede fugle:

   1  Kat.nr. 136 Gloster Consort: Lone Christiansen

   2  Kat.nr. 133 Gloster Consort: Poul Lund Jørgensen

   3  Kat.nr. 138 Gloster Consort: Ellen Andreasen

   4  Kat.nr. 112 Gloster Crona. Lone Christiansen

   5  Kat.nr. 131 Gloster Consort. Poul Lund Jørgensen

   6  Kat.nr. 154 Crestbred: Anne-Grete/Tom Rasmussen

   7  Kat.nr. 114 Gloster Crona: Lone Christiansen

4.  Præmiegruppe Form og Action:

   1  Kat.nr. 177 Japan Hoso: Rudolf Hansen

   2  Kat.nr. 165 Scotch Fancy: Alice Bruun/Preben F. Olsen

   3  Kat.nr. 141 Border Fancy: Alice Bruun/Preben F. Olsen

   4  Kat.nr. 164 Scotch Fancy: Alice Bruun/Preben F. Olsen

5  Kat.nr. 160 Norwich: Anne-Grete/Tom Rasmussen

6  Kat.nr. 142 Border Fancy: Alice Bruun/Preben F. Olsen

7  Kat.nr. 169 Japan Hos: Rudolf Hansen

Bedste Farve kanarie  Kat.nr. 26 Rød intensiv: 

Palle Buch                       

Bedste Figurkanarie Kat.n.r 136 Gloster Consort Gulbroget:

Lone Christiansen   

Flerårige:

 1.  Kat nr. 139 Gloster Consort gulbroget max 25% gul:

      Anne-Grete/Tom Rasmussen

 2.  Kat nr. 126 Gloster Corona gulbroget:    

      Anne-Grete/Tom Rasmussen

Farve Stamme Guld

Kat nr. 5-8 Gul intensiv: Gitte og Mikael Eriksen

Farve Stamme Sølv

Kat nr. 77-80 Sortrød Kobolt intensiv: Jørn Henriksen

Farve Stamme Bronze

Kat nr. 61-64 Sortrød intensiv: Bjørn Gaardsted Mikkelsen

Figur Stamme Guld 

Kat nr. 112-115 Gloster Corona: Lone Christiansen

Figur Stamme Sølv 

Kat nr. 163-166 Scotch Fancy: Alice Bruun/Preben F. Olsen

Figurstamme Bronze 

Kat nr. 127-130 Gloster Consort: Ellen Andreasen

© 2015 - Dansk Kanarie - Stedet hvor kanarieopdrættere samles.


Webmasters Palle Tlf: 2862 0960 - Mail: palle@jfkk.dk - Steen Tlf: 4084 5285 - Mail: sdickov@mail.dk